Prezident Ivan Gašparovič prijal predstaviteľov Konfederácie odborových zväzov

Hlava štátu prijala predstaviteľov Konfederácie odborových zväzov na čele s jej prezidentom Jozefom Kollárom na tradičnom novoročnom stretnutí.

Prezident Ivan Gašparovič v príhovore privítal hostí a napriek nepracovnému podujatiu zdôraznil, že ide o signál toho,“ že si chceme rozumieť a že si aj rozumieme.“ Hlava štátu v príhovore ďalej poďakovala predstaviteľom odborových zväzov za prácu, ktorú robia v prospech občanov Slovenskej republiky. Prácu odborárov označil za komplikovanú v týchto „nie najlepších časoch. Nové signály, ktoré naznačujú, že sa nám podarilo stabilizovať, ale nie odstrániť krízu, sú istým povzbudením do budúcich rokov,“ povedal prezident.

Predstaviteľom odborárov zaželal do budúceho roka pevné zdravie a dostatok pracovných príležitostí pre všetkých, ktorú chcú pracovať. Poďakoval odborárom aj za to, že v terajších neľahkých časoch našli cestu k porozumeniu so svojimi partnermi v tripartite. Sociálny dialóg podľa slov prezidenta zohráva veľmi dôležitú úlohu v globalizovanom svete, v ktorom nikto nedokáže presadiť svoju predstavu a pravdu a musí pristupovať ku kompromisom, ktoré odborári u nás našli „pri rozhovoroch s podnikateľmi, zamestnávateľmi a dokázali ste pomôcť vláde, i napriek nie vždy dosiahnutej spokojnosti s prijatými rozhodnutiami a zákonmi.“ Ivan Gašparovič konštatoval, že odborári pochopili úlohu vlády a naznačil aj možné novelizácie a nové rozhodnutia.

Prezident SR poďakoval odborárom za to, že vždy u nich našiel oporu a že on osobne sa vždy snažil byť v pozícii človeka, ktorý rozumie sociálnemu postaveniu občanov i ťaživej sociálnej situácii veľkého počtu občanov, predovšetkým tých, ktorí stratili zamestnanie.

Ivan Gašparovič v príhovore pripomenul špecifické postavenie hlavy štátu, ktorá musí rešpektovať zákonné normy a „preto som aj v prípade niektorých zákonov mal názor citovo totožný s vami, ale právny poriadok hovoril niečo iné, a preto som tieto rozhodnutia nechal na výkon najvyššej súdnej inštitúcie.“ Napriek týmto situáciám ocenil, že s odborármi dospel vždy k zhode. Ivan Gašparovič v tejto súvislosti zdôraznil záväzky, ktoré má Slovensko voči EÚ v oblasti solidarity a vyjadril presvedčenie, že tento rok bude nevyhnuté aj z tohto uhla pohľadu riešiť isté záležitosti vo vzťahu k občanom. „Viac nás budú musieť zaujímať záujmy našich občanov, poslanie našich odborov pri riešení týchto problémov, „ povedal prezident. Pred viacerými druhmi volieb, ktoré sa tento rok uskutočnia na Slovensku vyjadril prezident SR presvedčenie, že odbory so svojimi členmi zohrajú pozitívnu úlohu pri hľadaní takého kandidáta na post prezidenta, ktorý chápe sociálnu politiku, postavenie Slovenska, ktoré aj vo vzťahu k zahraničnej politike musí zotrvávať v určitých všeobecne prospešných pozíciách.

Prezident Konfederácie odborových zväzov Jozef Kollár v príhovore tiež pripomenul nastávajúci rok volieb na Slovensku. „Záleží len na miere odvahy a predvídavosti a uvážení každého občana Slovenskej republiky, ktoré v týchto voľbách uplatníme,“ povedal. V prípade prezidentských volieb konštatoval, že pôjde o istý druh referenda o aktuálnom rozložení politických síl. Na margo volieb europoslancov Jozef Kollár uviedol, že za desať rokov nášho pôsobenia v EÚ „môžeme pozorovať vysokú úroveň individuálneho bohatstva, na jednej strane narastajúcej spotreby niekedy nepotrebného tovaru, na druhej strane zvyšovanie miery nerovnosti, okresávanie sociálnych istôt a čoraz menšej ochrany pred okamžitými ranami osudu, akými je nezamestnanosť.“ V súvislosti s globalizačnými výzvami uviedol, že odbory na Slovensku sú niektorými subjektmi vnímané ako niečo, čo do modernej doby nepatrí – na rozdiel od pozície odborov v okolitých krajinách eurozóny.

Jozef Kollár ocenil postoj prezidenta, ktorý vníma opodstatnenie odborov a ich činnosti na Slovensku. Európsku politiku označil Jozef Kollár aj za takú, ktorá je postavená na ochrane zamestnaneckých záujmov.

Konfederácia odborových zväzov preto svoje aktivity v roku 2014 zameria na posilnenie sociálneho partnerstva a dialógu v oblasti zamestnanosti, vzdelávania a odmeňovania s ohľadom na zabezpečenie sociálnej ochrany dôstojného života.

 

Zdroj: Prezidentská kancelária SR

 

odborový zväz potravinárov slovenskej republiky

 

 

Vajnorská 1, 815 70 Bratislava (zastávka TRNAVSKÉ MÝTO), 5. poschodie
Tel.: 00421-2-502 403 55, Fax: 00421-2-502 403 53

 

Ing. Magdaléna Mellenová
predsedníčka
 Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

 

BEZPLATNÚ PRÁVNU POMOC V OBLASTI
PRACOVNO - PRÁVNEHO 
PORADENSTVA,
V OBLASTI ODŠKODŇOVANIA
PRACOVNÝCH ÚRAZOV

Vám ponúka právnička OZ potravinárov SR:

JUDr. Gabriela Gajdošová
Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
0905 257 338

 

V OBLASTI BEZPEČNOSTI PRACOVNÝCH
PODMIENOK 
A ZNÍŽENIA
RIZIKOVOSTI PRÁCE

Vám ochotne poradí:

Mgr. Igor Maček
Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
0901 760 042

 

V MEDZINÁRODNEJ
A PROJEKTOVEJ ČINNOSTI

Vám rada pomôže:

Mgr. Erika Bršelová
Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
0907 980 586